Agnos - Editura si Librarie Contul meu  Conținutul coșului  Platește  
  Librarie » Catalog » EDITURA AGNOS » Blogul Agnos  |  Contul meu  |  Conținutul coșului  |  Platește   
Categorii
Editura Alias
EDITURA CHARISMA
EDITURA LUMEA CREDINTEI
PR. CONSTANTIN NECULA
PATERICE
EDITURA AGNOS
EDITURA OASTEA DOMNULUI
Toate categoriile
Noutăți ortodoxe »
<b> Vindecarile lui Hristos si vindecarea noastra </b> <br> Pr. Constantin Necula
Vindecarile lui Hristos si vindecarea noastra
Pr. Constantin Necula

10,00RON
Toate noutațile
În Curând »
<b> Indumnezeirea maidanului </b> <br> Pr. Constantin Necula </br>
Indumnezeirea maidanului
Pr. Constantin Necula

20,00RON
Căutare
 
Cuvintele căutate
Informații
Blogul Agnos
Cum comand
Expediere/Plata
Toate categoriile
Vezi Lista completa
Contactați-ne
Bucuria insingurarii
Pr. Constantin Necula
20,00RON

Bucuria sederii in prietenie

Anticii greci spuneau: „A nu te minuna de nimic este inceputul intelepciunii” sau „A te minuna de toate este inceputul intelepciunii”. Aceasta zicere parca vrea sa ilustreze ceea ce ma anima in timpul si contextul dat de Dumnezeu: minunea de a-l cunoaste pe parintele meu de suflet, Parintele Constantin Necula. Sunt indemnat sa scriu cateva cuvinte despre intalnirea cu parintele si ceea ce ma incearca este un sentiment de bucurie, greu de asezat in fata dumneavoastra. Voi incerca totusi sa adun in cateva randuri intamplari, ganduri, emotii si stari pe care le-am trait impreuna.

De multe ori, dupa conferintele cu parintele Necula mi se adresa o intrebare; grea sau usoara, inca nu imi dau seama: de unde il cunosc si cum ne-am intalnit? Am raspuns la aceasta intrebare public, in deschiderea primei sezatori duhovnicesti de la Biserica Militara Sf. Gheorghe si Eroii Neamului din Bacau. Il cunosc pe parintele Constantin Necula din anii de seminar, cand i-am citit una dintre carti – Inumirea maidanului – si am constientizat ca imi place tare mult ce si cum transmitea autorul. Citind din ce in ce mai multe carti de-ale parintelui, am realizat ca stilul clar, apropiat de cititor si profund m-a determinat sa simt ca devenim cunoscuti si chiar apropiati. Cu timpul, l-am regasit in predicile si conferintele filmate si am realizat ca acest om imi place, insa gandul ca as putea avea bucuria de a-l intalni personal era departe de mine.

In iulie 2010 Dumnezeu a randuit ca la intrunirea Tinerilor Crestini Ortodocsi, un eveniment de suflet destinat tinerilor romani, organizat in Poiana Nemtișorului, sa participe si parintele Constantin Necula. Dupa ce parintele a purtat un calduros dialog cu cei peste 800 de tineri, am avut randuita intalnirea la care doar visam si la care nu ma asteptam. Am facut cunostinta si apoi am povestit ca doi vechi prieteni pana noaptea tarziu. Acel moment a fost, fara doar si poate, raspunsul la multele ganduri inaltate catre Dumnezeu in a implini dorinta de a-l intalni pe parintele meu de suflet. De aici incolo, momentul se transforma in taina prieteniei ce ne leaga si care face ca viata mea sa fie mult mai frumoasa.

Sunt bucuros, extrem de bucuros de aparitia acestei carti-implinire, de faptul ca am privilegiul si incantarea de a povesti cu prietenul-parinte Constantin Necula de la Sibiu, iar aceste povesti de suflet sa ajunga si la sufletele dumneavoastra. Cartea se doreste a fi o implinire a bucuriei ce ne insoteste in aceasta perioada. In ultimii ani, Biserica Militara Sf. Gheorghe si Eroii Neamului din Bacau a avut onoarea si privilegiul de a-l gazdui de mai multe ori pe parintele Constantin Necula de la Sibiu, care, prin sacrificiul de timp pe care il face, a devenit parintele Constantin din toata Romania (este parintele romanilor de acasa si de peste tot…)

Aparitia editoriala coincide cu implinirea a zece ani de la sfintirea bisericii, cand avem din nou bucuria de a-l asculta pe parintele Constantin Necula. Cartea aceasta este si o reusita a parintelui Necula de a ramane in mijlocul nostru, chiar si atunci cand este plecat, misiunea parintelui fiind de calator si daruitor de bucurii celor care il intalnesc. In aceasta lucrare s-au adunat momente de intalnire cu parintele Constantin, prilejuri de bucurie, ganduri de prietenie si inima buna.

Multumesc lui Dumnezeu pentru tot si pentru toate! Multumiri se cuvine sa aducem Inaltpreasfintitului Parinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului si Bacului, care ne-a sustinut si ne-a binecuvantat aceste sezatori duhovnicesti. De asemenea, aduc multumiri parintelui Constantin si lui Romeo pentru rabdare si disponibilitate, pentru prietenie si fratietate, pentru grija si dragoste. Nu cred ca am cum sa multumesc indeajuns prin cuvinte – care par prea sarace in a exprima ceea ce simt –, astfel ca voi duce multumirile mele catre Maica Domnului Prodromia si o voi ruga sa mijloceasca pentru ostenitorii Bucuria Raiului.


Preot Constantin-Lucian BUTNARU
29 martie 2017

Acest produs a fost adaugat la data de Saturday 06 Mai, 2017.
IMAGE_BUTTON_REVIEWS
Clientii care au cumparat acest produs, au mai cumparat:
<b>Sfantul Daniil Stalpnicul</b> <br>Pr. Constantin Necula <br>Elena TĂąmpĂŁnariu
Sfantul Daniil Stalpnicul
Pr. Constantin Necula
Elena TĂąmpĂŁnariu
<b> Ganduri si miride </b> <br> Pr. Constantin Necula
Ganduri si miride
Pr. Constantin Necula
<b> Parintele Craciun Opre. Marturisitorul cu nume de Sarbatoare </b>
Parintele Craciun Opre. Marturisitorul cu nume de Sarbatoare
<b> Lasati-va in grija lui Dumnezeu. <br> Marturii despre Parintele Arsenie Boca </b>
Lasati-va in grija lui Dumnezeu.
Marturii despre Parintele Arsenie Boca
<b>De la Ăźnceputuri la profunzimi</b> <br>Stelian GomboÂș
De la Ăźnceputuri la profunzimi
Stelian GomboÂș
<b> Libertate si mantuire </b> <br> Pr. Constantin Necula
Libertate si mantuire
Pr. Constantin Necula
Anunțuri
InvitatieDeParticipare
Notificari »
IMAGE_BUTTON_NOTIFICATIONSAnunta-ma noutatile la Bucuria insingurarii
Pr. Constantin Necula
Spune-i unui prieten
 
Spune-i unui prieten despre acest produs.
Păreri »
IMAGE_BUTTON_WRITE_REVIEWScrie o părere despre carte!

Copyright © 2025 Agnos - Editura si Librarie
Powered by osCommerce

   


credo.ro